Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Benefiční tibetská medicína v Malém Tibetu

V rámci pětidenního kurzu ve vesnici Mulbekh se projdete s tibetským doktorem po kopcích, nasbíráte bylinky a vyrobíte z nich vlastní medicínu. Bude vám představena filozofie tibetské medicíny a jak je propojena s buddhismem. Praktickým procvičováním se seznámíte s diagnostickými a léčebnými metodami. Pokud to bude možné, navštívíte laboratoř tamního doktora, popřípadě se sejdete se šamanem/orákulem.

Termín: 22. 7. až 3. 8. 2023
Délka cesty: 13 dní, délka kurzu: 5 dní
Počet účastníků: 6 – 10 účastníků 
Cena: 49 900 Kč (včetně letenky a daru pro školu)

Cesta je sociálním podnikáním školy. Dar z vaší účasti na cestě v posledních letech využívají k výstavbě nových školních budov nebo k zajištění bezplatného vzdělávání pro nejchudší děti (vice zde)

OBSAH

PROGRAM CESTY

 • 1. den - Odlet z České republiky
 • 2. den - Přílet do Dillí, přestup na letadlo do Lehu, přílet do Lehu a odpočinek
 • 3. den - Prohlídka hlavního města Leh, návštěva městského paláce, klášterů, stupy nad městem, místních obchodů, odpočinek a aklimatizace.
 • 4. den - Výlet do největšího kláštera v Malém Tibetu s názvem Thikse (který je známý svou podobností s klášterem Potala v hlavním městě Tibetu Lhase)
 • 5. den - Přesun do vesnice Mulbekh, po cestě návštěva kláštera ve vesnici Alči s nástěnnými malbami z 11. Století zapsaného v UNESCO, příjezd o vesnice Mulbekh, odpočinek.
 • 6. den - Přivítání ve vesnici Mulbekh, prohlídka laboratoře ve které budou následující dny probíhat školení přípravy tibetské medicíny, zahájení kurzu a příprava první přírodní medicíny z lokálně dostupných produktů (1/4 – první čtvrtina kurzu).
 • 7. den - Procházka do okolních kopců v okolí vesnice Mulbekh pro bylinky, které budou použity pro přípravu medicíny ostatní dny. Návrat zpět do vesnice a odpočinek.
 • 8. den - Výlet do vesnice fokar za rodinou Abapa, která si po generace předává tradici tibetské medicíny. V rámci návštěvy jejich domu je možné vidět autentickou malou domácí laboratoř i způsob jakým je v domácím prostředí medicína připravována. Po cestě bude navštíven klášter ve vesnice Shergol, který je vytesán do pískovcového kamene. Druhá část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (2/4).
 • 9. den - Návštěva místního orákula – člověka, který je schopen převtělit se do duše a v tomto stavu předpovídat budoucnost a léčit lidi. Účastníci kurzu s ním budou mít dopolední sezení v rámci, kterého jim řekne, jakou filozofií se při práci řídí, jaké jsou jeho zkušenosti a pokud budou mít zájem, může jim udělit vlastní rady ohledně zdraví. Druhá část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (3/4).
 • 10. den - První část dne bude zasvěcena teoretickému školení a praktické přípravě tradiční medicíny z lokálně dostupných produktů (4/4). Exkurze do školy Spring Dales Public School, kterou v rámci absolvování cesty podpořili. Provedení školou přímo od ředitele a seznámení se realizovanými projekty a budoucími plány.
 • 11. den - Cesta zpět do hlavního města Leh, možnost nakoupení suvenýrů a pozorností a odpočinek
 • 12. den - Odlet z města Leh do hlavního města Delhi, prohlídka Delhi - staré město, mešita Jammi Masjid, zlatý chrám Sikhů.
 • 13. den - Odlet zpět do ČR 

CO SE NA KURZU NAUČÍTE?

 • Získáte základní přehled o tibetské medicíně, jak je filozofie propojena s buddhismem, jaké jsou diagnostické a léčebné metody  
 • Naučíte se zpracovat tamní byliny do doplňku stravy pro pokrytí specifických zdravotních problémů.
 • Praktickým zkoušením sami na sobě si vyzkoušíte diagnostické a léčebné metody – zkusíte si například měření pulsu na třech bodech každého zápěstí atd.  
 • Uvidíte naprosto autentickou (ne-aranžovanou pro turisty) podobu tibetské medicíny na vesnici v Malém Tibetu.

 

 

VÍTE ŽE:

Malý Tibet je jedním z mála míst na zemi, kde obyvatele netrpí rakovinou? Je to díky meruňkovým semínkům, které mají protirakovinné účinky.

 

 

TIBETSKÁ MEDICÍNA, TIBETŠTÍ DOKTOŘI, ORAKULOVÉ

Tibetští doktorové Amči-ové šíří tibetskou medicínu "Sowa Rigpa", což v překladu znamená „věda dobrého zdraví“. Tibetská medicína je jedním z nejstarších zdravotních systémů na světě praktikovaný v centrální Asii po 2 500 let. Lidské zdraví vysvětluje pomocí harmonie pěti kosmických elementů, který jsou země, voda, oheň, vzduch a prostor a tří základních energií, kterými jsou životní vítr, žluč a hlen.

Každá vesnice v Malém Tibetu má vlastního doktora Amči, který se stará o zdraví celé vesnice. K léčbě pacientů používali nejprve stravovací doporučení, následně doporučení k jejich návykům což mohl být například režim spánku nebo stravování, cvičení nebo meditace. Pokud předchozí dva nepomohli, léčili Amči-ové pomocí bylinek (doplňků stravy). Ty jsou vytvořeny pomocí velkého množství bylin, kořenů, minerálů a někdy dokonce zvířecí substancí. Jeden produkt může obsahovat až 20 a více různých ingrediencí. Jako dalším doplňkem léčby může být akupunktura, moxování, masáž nebo baňkování.

Orakulové mají v tibetské kultuře funkci proroků budoucnosti, ochránců buddhistického učení ale taky funkci léčitelů. Tamní obyvatele věří, že aby Orákulové mohli léčit, předpovídat budoucnost a chránit sestoupí do jejich těla jednou za čas duše, které je propojuje s duchovní sférou. Jejich tělo je tyto momenty schránkou pro vykonání proroctví (v lokálním jazyce „kuten“). V průběhu pobytu duše v jejich těle disponují orákulové nadlidskými schopnostmi například v rychlosti přesunu z jednoho místa na druhé, množství váhy, kterou jsem schopni unést atd. My jsme přesvědčeni, že toto celé je hra na tamní obyvatele a že tamní Oráluk nemá žádné nadpřirozené vlastnosti. Je však velmi zajímavou zkušeností, že se někteří obyvatele radši rychle sami vyléčí než aby se potkali s tou hrozivou nadpřirozenou bytostí, jinak řečeno jako psychosomatika ovlivňuje lidské zdraví.

V porovnání se západní medicínou se tibetská zaměřuje mnohem více na prevenci a léčení s využitím přírodních produktů. Zkušenost s tímto přístupem je rozhodně zajímavá zkušenost v kontrastu se západním přístupem „přijďte až pod kudlu“.

LEKTOR KURZU: TIBETSKÝ DOKTOR TSEWANG SMANLA

Pan Smanla je sedmou generací rodinné tradice tibetských lékařů. Již po 35 let je aktivním praktikujícím doktorem. Po 10 let vedl neziskovkou organizaci, která usilovala o udržení tradice tibetské medicíny v Malém Tibetu a její sblížení a stanovení předností vůči alopatické léčbě. Tsewang je jediným lékařem z Malého Tibetu, který úspěšně provozuje svou praxi v šesti evropských zemích (Německo, Anglie, Švýcarsko, Rakousko, Česko a Slovensko), kde léčil již 3500 pacientů.

VESNICE MULBEKH – MÍSTO KDE KURZ PROBÍHÁ + UBYTOVÁNÍ

Kurz probíhá v malebné vesnici Mulbekh, která je první buddhistickou vesnicí, na kterou narazíte při cestě z muslimského Kašmíru do Malého Tibetu. Dominantou vesnice je 1200 let stará desetimetrová socha Buddhy vytesaná do kamene. V malebných klášterech v okolí vesnice Mulbekh byl natáčen film Samsara (2001). V horách nad vesnici Mulbekh se skrývá posvátné místo Fokar Zong, s meditačními jeskyněmi.

Kurz probíhá v podpořené škole. Vyučování probíhá v hale školního internátu. Ve školním internátu účastníci také bydlí v pokojích maximálně po 4 lidech. V pokojích je možné bydlet i po jednom (pokud bude dost volných pokojů). Školní internát je budovou kombinující tradiční stavitelství a moderní možnosti. V porovnání s tradičními domy je vytápěný solární energií, tepelně izolován dvojitými stěnami a skly. Je postaven z přírodních a lokálních materiálů. Pobyt v něm je úžasný zážitek – v létě v něm bude příjemný chládek a vlhkost.

ŠKOLA, KTEROU ÚČASTÍ PODPOŘÍTE 

Ve vesnici Mulbekh si v roce 1992 založili školu, aby zajistili vzdělání dětem v jejich rodném prostředí. Brontosauři v Himálajích podporují rozvoj školy Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh od roku 2008. Od té doby se zvýšil počet dětí z 80 na 250, studenti se stali nejlepšími z celého okresu a na investice jsme získali 14 mil. Kč včetně darů od Dalajlámy. Každý ve vesnici vás pozdraví Ahoj, na požádání zazpívá To ta Heľpa, popřípadě vás seznámí s místním klukem, kterému všichni říkají Jarda Jágr a který má doma dres podepsaný od skutečného Jágra s věnováním pro Lobsanga. Více o výsledcích spolupráce zde.

Provedeme vás po škole, ukážeme plány na její rozvoj, představíme dětem a případě ukážeme jejich výuku.

KURZ MEDICÍNY JE SOCIÁLNÍM PODNIKÁNÍM TAMNÍ ŠKOLY

V roce 2012 za námi přišla škola, že má málo peněz na provoz a ať ji peníze zajistíme. My jsme jim řekli, že je naučíme si ty peníze vydělat. Kurz medicíny (i kurz buddhismu) je sociálním podnikáním školy, na kterým si škola přivydělává peníze. V letech 2013 až 2016 škola poskytovala bezplatné vzdělávání cca 70 dětem, v následujících letech využívá škola peníze na stavbu školních budov.

Organizování kurzu buddhismu byl pro vedení školy dobrý tréning finanční gramotnosti. Přišli na to že bezplatné vzdělávání pro nejchudší děti mohou zajistit sami nebo že pro ně není problémem spolufinancovat školní investice. Více v těchto článcích.

Škola tedy kurz organizačně zajišťuje. Domlouvá ubytování, lektora, organizuje přesuny. Po příletu na letiště v Lehu (hlavního města Malého Tibetu) vás vyzvedne vybraný zástupce školy a bude vás doprovázet až do vašeho odletu zpět. Brontosauři v Himálajích pouze shání účastníky, zajištují nákup letenky a přípravu účastníků před cestou. Záměrem je přesunout co nejvíce práce i zodpovědnosti na naši Himálajskou školu.

PRODLOUŽENÍ A VARIANTY POBYTU

Váš pobyt si můžete prodloužit i mimo termín Benefiční tibetské medicíny. Doporučíme vám program, který zařídíme u tamních cestovních kanceláří. Účast na Benefiční tibetské medicíně jde kombinovat s dobrovolnictvímíBenefičním kurzem buddhismu anebo Benefiční himálajskou výzvu.

ORÁKULA A LOKÁLNÍ LABORATOŘ NEMŮŽEME GARANTOVAT – NEJSOU TO TURISTICKÉ ATRAKCE

Nemůžeme vám garantovat, že vám zprostředkujeme setkání s Orákulem z naší vesnice a taky zařídíme vám návštěvu místní (vesnické) laboratoře tibetského doktora (která je uvedena v programu). Akce je unikátní tím, že vám umožní poznat autentickou podobu tibetské medicíny v himálajské vesnici. Tamní Tibetský doktor a orákulum tam je pro vesničany, a ne pro turisty. Pokud to tedy bude možné, tak to zařídíme. Avšak pokud bude zrovna orákulum na nějaké vzdálené oslavě nebo místní tibetský doktor bude zrovna sbírat bylinky tak se vám můžeme omluvit. Jeden rok se třeba stalo, že zrovna hodně pršelo a jet k tamnímu tibetskému doktorovy autem bylo po tamní cestě příliš nebezpečné. Doufám, že pro to budete mít pochopení, pokud se takováto situace vyskytne (jinak řečeno tibetský doktor z naší vesnice nemá vydlážděnou cestu až domu proto aby byl schopen obsloužit každého turistu za každého počasí). 

PROČ KURZ ABSOLVOVAT

 • Získáte základní přehled o tibetské medicíně
 • Uvidíte naprosto autentickou (ne-aranžovanou pro turisty) podobu tibetské medicíny na vesnici v Malém Tibetu.
 • Vaše dary podpoří školu, která umí efektivně využít zahraniční podporu. Podobné výsledky podpory budete u ostatních obtížně hledat (více zde).
 • Naše organizace má u tamních obyvatel respekt. Všude vás budou vnímat jako součást inciativy, které ctí problémy tamních obyvatel.

CENA BENEFIČNÍ TIBETSKÉ MEDICÍNY

Cena kurzu: 49 900 Kč

V ceně je zahrnuta:

 • Mezinárodní zpáteční letenka Praha Delhi
 • Místní zpáteční letenka Delhi Leh
 • Transport (pronájem aut)
 • Ubytování v hotelu v hlavním městě Leh, ubytování v klášteru v průběhu kurzu
 • Strava v průběhu kurzu
 • Dar na provoz školy v Mulbekhu (ve výši 13 500 Kč, plus mínus 1500 Kč podle proměnných položek rozpočtu akce)

V ceně není zahrnuta

 • Stravování v průběhu pobytu v hlavním městě Lehu (cca 500 Kč)
 • Vízum (cca 800 Kč)
 • Pojištění (cca 1 450 Kč)

PŘIHLÁSIT SE

Napište nám na email

Platnost informací: 
January, 2023