Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Český hokej pro Tibetské děti

V Malém Tibetu je velmi tuhá zima. Teplota klesá až na -30 °C a celá oblast je na pět měsíců uzavřená okolnímu světu. Pro zkrácení dlouhých dnů bychom dětem rádi zajistili pravidelnou výuku hokeje. Pevně věříme, že Češi mají v této oblasti co předat.

 

Český hokej pro tibetské děti je 5. letý projekt, který má v postupných koordinovaných fázích zajistit první hokejový stadion a pravidelnou výuku hokeje.

[collapse collapsed title="Proč hokej a jaký máme plán"]

Proč je hokej důležitý:

V průběhu zimy v Malém Tibetu se podle tradičních kulturních zvyklostí tamní zabavili různými oslavami a veselicemi. Na těch však často pilo. Škola Spring Dales Public School vnímá jako svou povinnost zajistit mladým lidem jiné způsoby zábavy. Jednou z nich je právě hraní hokeje.

Jaký je náš plán:

První rok projektu bychom chtěli v létě 2017 postavit venkovní kluziště a dovézt vybavení, následně v lednu 2018 realizovat první výuku. Pokud tamní komunita zvládne pravidelnou výuku opakovat, sociálně prosadit, zpropagovat a vymyslet udržitelný finanční k pokrytí provozních nákladů, rádi bychom jim čtvrtý rok pomohli postavit první venkovní hokejový stadion v okresu Kargil a zajistit, že děti budou moct hrát zápasy s týmy mimo jejich vesnici a také stát. Celá verze našeho aktuálního plánu zde.

[/collapse]

Celkově sháníme

430 000 Kč

na

stavbu venkovního hokejového hřiště
30 ks hokejového vybavení
brusku, čerpadlo, potrubí, lavičky atd.

 

dále dobrovolníky na stavbu a výuku hokeje

[collapse collapsed title="Co sháníme podrobně"]

Konstrukce hřiště
Ve vesnici Mulbekh nemají venkovní žádné venkovní kluziště (jako je na ilustračních fotkách). Proto je potřeba postavit půlmetru vysoký dřevěný mantinel, do kterého se nalije v zimě voda. Hřiště vyrobí parta dobrovolníků na místě z lokálně dostupných materiálů.

Proč kupujeme nové vybavení v ČR
V Indii se hraje hokej jenom v Malém Tibetu. Protože je to malá oblast, nejsou v Indii výrobci hokejového vybavení. Nové vybavení z ČR zajistí, že můžeme dětem dodat stejnou kvalitu vybavení a požadované velikosti (než kdybychom dělali sbírku použitého). Jsme rádi, že jsme dostali na vybavení 50% slevu oproti běžné prodejní ceně.

Organizace první výuky
První výuku v lednu 2018 zajistí čeští dobrovolníci. Děti se nejprve začnou učit bruslit a následně hrát hokej.

Investiční rozpočet celkem 430 000 Kč
Stavba - drevena podpurna konstrukce z profilu cca 50x100mm70 000 Kč
Stavba -  cerpadlo, hadice, lavice, ochrana hrazeni, folie, lana, 40 000 Kč
Hokejové vybavení -  30 ks 180 000 Kč
Bruska na brusle (není možné koupit lokálně) 35 000 Kč
Extra náklady na převoz materiály do Malého Tibetu20 000 Kč
Příspěvek na cestovní náklady odborníku a trenérů50 000 Kč
Koordinace projektu ČR25 000 Kč
Koordinace projektu v Malém Tibetu10 000 Kč

Kde jsme ušetřili díky dobrovolníkům a podpoře partnerů: Doprava hokejového vybavení zajištěná partou dobrovolníků, kteří jej vezmou sebou jako příruční zavazadlo. Stavba hřiště skupinou 30 dobrovonlíků po 14 dní v průběhu letních prázdnin. Společnost STŘÍDA poskytla 50 % slevu z ceny za hokejové vybavení. Odborný dohled nad projektem zadarmo díky Marianovi Jelínkovi. Měsíční práce jednoho dobrovolníka, který bude vyučovat děti hokej

[/collapse]

"O zimních prázdnin jezdíme s rodiči do hlavního města na návštěvu vzdálené rodiny. Je to 10 hodin autobusem, a tak to zvládneme jenom jednou ročně. Po příjezdu mi bratranecc ukázal, jak hrají hokej. Už jsem slyšel, že se dá na ledě bruslit, ale hokej jsem viděl poprvé. Mohl jsem si to zkusit a střelil jsem i gól. Ostatní říkali, že když hraješ dobře, můžeš jet hrát do zahraničí. Bylo by super, kdybychom měli u nás v Mulbekhu taky hokejové hřiště." Stanzin, Leden 2017

[collapse collapsed title="Více o hokeji v Malém Tibetu "]

V hlavní městě již hokej hrají

Lední hokej má v hlavním městě Malého Tibetu dlouhou tradici. První hokejový klub s názvem Ladakh Winter Sports Club byl založen 1995 a je považován za jediný hokejový klub v Indii podobný těm západním. První mezinárodní hokejový turnaj s indickou reprezentací byl odehrán v roce 2016. V roce 2018 chtějí v hlavním městě pokořit Guinessův světový rekord odehráním regulérního hokejového zápasu v nejvyšší nadmořské výšce.

U nás se hokej taky chytne

V okresu Kargil, kde leží naší škola, zatím žádné hokejové hřiště není a hokej se nevyučuje. Naše škola bude první, která hokej uvede. Jsme pevně přesvědčeni, že když se hokej hraje v hlavním městě, nebude tak těžké pro něj nadchnout i obyvatele naší vesnice/respektive okresu Kagil.
[/collapse]

Přispějte

Vybrali jsme

Martin Dejdar

"S hokejovým týmem HC Olymp bavíme diváky exhibičními zápasy. Jedním z našich snů je zahrát si přátelský zápas v Malém Tibetu, a proto projekt podpoříme výdělkem z podzimního zápasu."

Marian Jelínek

"Celý život jsem se inspiroval buddhistickým učením a jsem rád, že odborným dohledem v projektu Český hokej pro tibetské děti mohu inspiraci vrátit zpět"

Partneři

 

 
 

Kontakt

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat:

Obrázek uživatele Jiří Sázel
Ing.
Jiří Sázel
Předseda Brontosaurů v Himálajích
+420 603 534 730