Milí Himálajští patroni, i když už téma covidu nehýbe světem, rádi bychom s vámi sdíleli článek, který jsme připravili na jaře, ale potom jsme dali přednost pohledu na Ukrajinu. Jak je možné, že se Evropě tolik lidí bouřilo proti očkování, ale v Malém Tibetu se všichni nechali poslušně „očipovat“? Neměli by obyvatelé Malého Tibetu být stejně prozíraví, jako jsme my? Přejeme si, aby vám s odstupem času a s klidnějšími emocemi tento článek, který porovnává přístup na rozdílných částech planety, umožnil najít inspiraci.
VĚTŠINA RODIN SI POMATUJE EPIDEMIE NEŠTOVIC
„Podle vládních statistik má v Malém Tibetu první dávku 100 % lidí a druhou dávku 98 % tamních obyvatel, nicméně já těm číslům nevěřím,“ říká Becky, Američanka žijící v Ladakhu a jedna z osob, se kterou jsme si o očkování povídali. „Například představa, že by nomádské komunity z náhorních planin Chantangu přišly na očkování do nemocnice v hlavním městě, je zcela absurdní. Nicméně věřím, že naprostá většina Ladačanů je naočkovaná a byla jsem mile překvapena, jak hladce to proběhlo. Zvlášť když vidím, co se kolem očkování dělo na západě,“ dodává Becky.
Když jsme se Becky ptali na důvody hladkého průběhu vakcinace, pověděla nám, že rodiny v Malém Tibetu si ještě živě pomatují případy dětské obrny nebo epidemie neštovic. Tyto nemoci řádily v Ladakhu ještě v sedmdesátých letech 20. století a ve většině rodin na ně někdo doplatil. Ladačané tedy mají vakcíny živě asociované se záchranou životů.
Například ve vesnici Mulbekh se na druhém břehu řeky, naproti soše Buddhy vytesané do kamene, nachází jeskyně s lidskou kostrou. Děti z naší školy se na ni chodí po škole koukat a rádi tam vezmou vystrašené české dobrovolníky. Podle příběhů kolujících ve vesnici je to člověk, který onemocněl, a aby nenakazil zbytek rodiny, odešel na druhou stranu údolí zemřít.
Velká většina lidí v Malém Tibetu se živí turismem. Covid jim odstřihl všechny příjmy. Logika, že brzká vakcinace přivede turisty zpět, fungovala perfektně. Navíc čím dál více Ladačanů začíná jezdit na zimu do teplé nížinné Indie. Když si dali na jednu stranu vah představu, že by museli trávit drsnou zimu v horách, a druhou stranu vah povinnost očkování, které jim cestu do nížinné Indie umožní, všichni se ochotně nechali očkovat.
LIDI SI DEZINFORMACE PŘEČTOU, ALE NEJEDNAJÍ PODLE NICH. POPULISMUS TU JEŠTĚ NEZAPUSTIL KOŘENY
„Obyvatelé Malého Tibetu sice nejsou uchránění od dezinformací, nicméně rafinovanost a množství těchto zpráv není srovnatelné s Evropou nebo Amerikou,“ popisuje Becky. „V Malém Tibetu se šíří dezinformace nejvíce pomocí WhatsApp. Potom následuje Youtube a okrajově Facebook. Naopak řetězové emaily jsou pro obyvatele Malého Tibetu neznámý koncept,“ vysvětluje Američanka žijící v Ladakhu přes dvacet let.
„Například na začátku covidu se šířila přes WhatsApp zpráva, že pitím bylinného čaje z Tulsi se dá uchránit před covidem. Já si myslím, že si dezinformace Ladačané přečtou, možná si o tom vymění pár slov s ostatními, ale nikdo podle toho nebude jednat,“ pokračuje Becky. „Taky si žádný politik nebo zástupci buddhistických sekt netroufnou převzít a šířit dezinformace stejně, jak to vidíme třeba v Americe. Prostě bych řekla, že populismus zde ještě nezapustil tolik kořeny. Lidé tu ještě nejsou tak zblblí, aby pili Savo, když to řekne Trump,“ dodává Becky.
BEZMEZNÁ DŮVĚRA V TAMNÍ VLÁDU
Nawang je prodejce kašmírových šál a další člověk, který nám popsal svůj pohled na hladký průběh vakcinace. „Ladačané dostávají od vlády od padesátých let minulého století spoustu výhod. Stát postavil cesty, letiště, úřady, školy, nemocnice a zaměstnal v nich zdejší lidi. Poskytl dotace na jídlo a energie. Zdejší občané si zvykli brát od státu zadarmo zcela všechno. Když stát vyhlásí povinné očkování, skoro všichni si to asociují s nějakou výhodou, kterou nemohou nechat ležet. Ladačané si nedělají názor na to, co dostávají, ale spíše plnými hrstmi berou to, co jim zrovna politici poskytují.“
Na námitku, že na západě lidé vakcíny odmítají, i když jsou zdarma, protože věří, že je to jenom bussiness farmaceutických společností, se Nawang dlouho zamyslí, než je schopen odpovědět. „Já myslím, že skutečný problém by nastal, pokud by vláda požadovala, aby občané za vakcínu platili. To by nastal velký odpor a začalo by se vymýšlet, kterého politika je to bussiness. To se však nestalo, vakcíny byly zadarmo, kontinuitu státního rozdávání nikdo nepřerušil. Proto nemá nikdo důvod cokoliv zpochybňovat,“ zakončuje Nawang s šibalským úsměvem.
ZÁVĚREM
Souhra různých okolností v Malém Tibetu zajistila hladkou vakcinaci. Nemusí to tak ale být napořád. Pokud se bude dezinformacím dařit, dříve nebo později bude vzdělávání a kritické myšlení jednou z důležitých zbraní proti nim. Děkujeme, že vytváříte tu správnou konstelaci pro budoucnost Malého Tibetu, protože podporujete vzdělávání tamních dětí. Děkujeme, že jste Himálajští patroni.
Fotografie: