DORŽEJ ODPÁLIL RAKETU NA MARS. NEDOSTAL ZA TO ZARACHA. VĚDECKÉ DOBROVOLNICTVÍ ÚSPĚŠNĚ DOKONČENO.
Skupina třiceti českých vědců a dobrovolníků úspěšně zakončila čtrnácti denní výuku v nové školní laboratoři naší školy. Akce začala slavnostním otevřením nové školní laboratoře a skončila vystoupením a prezentací, co se děti za 14 dnů naučili.
Projet Věda do Tibetu měl úspěšný začátek díky videu Fyziká. Hlavní hrdina propagačního videa není herec, ale je to kluk z naší vesnice. Takže když po třech letech skutečně došlo k vědeckému dobrovolnictví je v desáté třídě a mohl s Jirkou Vyskočilem a Pavlou Trembulákovou stavět raketu na Mars, za kterou v propagačním videu dostal zaracha! Kombinace shody náhod i autentičnosti dění v naší vesnici je skoro neuvěřitelná.
Dordžej úspěšně odpálil jeho první raketu na mars
ČEŠTÍ VĚDCI ÚSPĚŠNĚ UKRADLI ETHANOL ZE STÁTNÍ ŠKOLY
Nejméně třetina českých dobrovolníků potřebuje k jejich výuce Ethanol. Spolehli se na to, že jej buď koupí před výukou v hlavním městě Malého Tibetu Leh nebo jej získali v dodávce vybavení nové školní laboratoře ve vesnici Mulbkehu. V Lehu sice koupili, ale jenom 70 % (a bůh ví jaký). A Součástí vybavení bylo pouze velmi málo ethanolu. Potom jsme se dozvěděli, jak složité je získat ethanol oficiální cestou …. Takže začal obrovské hlad po důležité surovině.
Dobrovolníci však šli vyučovat na zkušenou do státních škol, aby zažili kontrast mezi školou, kde pomáhají a dalšími možnostmi, které tamní děti ke studiu mají. Státní školy mají budovy, vybavení, platy na učitele, ale nezvládají vzdělat tamní děti. Velmi zjednodušeně řečeno, všichni zaměstnanci na to kašlou a chodí si do práce jenom pro výplatu.
Čeští dobrovolníci ve státní škole tedy odučili jedno odpoledne, zabavili děti zajímavými aktivitami a když odcházeli koukli se do dobře vybavené skříně s chemikáliemi, setřeli z nich prach a nenápadně strčili jednu flašku ethanolu do batohu. Na cestě autobusem zpět zavládl mezi dobrovolníky výbuch štěstí, když holky vytáhli flašku se sdělením „máme ethanol“!
Benefiční himálajská výzva, slavnostní otevření nové školní budovy, ale i následující výuka dobrovolníků nám přinesla nejvíce mediálních výstupů v historii naší neziskovky. Výstupy, které nejvíce stojí za zmínku jsou zde
VRCHOLEM VÝUKY JE ESCHERICHIA COLI, KTERÁ VYRÁBÍ PROTEIN Z MEDŮZY
Vrcholem výuky pro desátou třídu bylo vytvoření bakterie Escherichia coli, která vyrábí protein z medúzy. Olga na videu níže popisuje, jak musela baterie nosit na vlastním těle a na noc si je musela vzít do postele aby se podařilo experiment realizovat.
Jirka Vokál staví s ostatními dobrovolníky gravitační generátor. Jirka a ostatní stavební dobrovolníci začali chodit po vesnici a začali je tamní obyvatele zvát do domácností. Mohli poznat různé domy a rodiny a vlastně měli štěstí, že je tamní obyvatele mezi sebe výborně přijali.
Jirka je moc rád, jak jej tamní obyvatele zdraví, jak z každého domu vykouknou obyvatele, kteří vědí o českých dobrovolnících a volají na něj „ahoj“ a „jak se máš“. Jak čtrnácti denním dobrovolnictvím vlastně celá vesnice žije. „Celé mi to tu dává smysl, že jsme tady na správném místě a jsem rád že si nás tamní obyvatele váží“ uzavírá Jirka jeho hlavní dojem z pobytu.
DĚKUJEME VŠEM
partnerům, kteří slavnostní otevření podpořili a to AVČR, VUT Brno, Plzeň, 3D Průša, VŠCHT, Přírodovědci, Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzita Karlova, GoAir, MUNI, Lordil Microscopie. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří přijeli realizovat první výuku.
Nejvíce děkujeme našim Himálajským patronům, bez kteří nám poskytují hlavní sílu k tomu že nová budova stojí. Bez Himálajských patronů bychom nebyli schopni nic dělat a děkujeme že se nám společně podařilo zase významně posunout kvalitu vzdělávání v Malém Tibetu.
Chcete mít taky radost z podpory vzdělávání v Malém Tibetu, buďte potom Himálajský patron.