V rámci cestovatelského veletrhu Go-Regiontour a cestovatelského festivalu Go Kamera, probíhajících na brněnském výstavišti od 18. do 21.1.2018, představí svou tvorbu přední představitel moderního tibetského umění Tashi Norboo.
V rámci akce proběhne:
- Výstava velkoformátových obrazů
- Představení Life painting – Tashi nakreslí velkoformátový obraz, který si bude možné odnést domů.
- Přednáška o životě v exilu
Výstava velkoformátových obrazů
Tashi přiveze do Brna celkem asi 50 obrazů, které budou vystaveny v průběhu celé akce, tj. od 18. do 21.1.2018.
Ty největší obrazy budou vystaveny v pavilonu P veletrhu Go-RegionTour. Několik obrazů má rozměry až 4 x 8 m, asi desítka dalších obrazů je o velikosti 1-2 m.
Dvacítka menších obrazů (do jednoho metru) budeumístěna v kongresovém centru cestovatelského festivalu Go Kamera.
Představení Life painting
V sobotu v rámci cestovatelského festivalu Go Kamera v kongresovém centru vytvoří Tashi velkoformátový obraz o velikosti 5 x 2 m. Obraz bude malovat v průběhu celého dne a v sobotu večer bude obraz vydražen. Šťastlivec, který přihodí nejvíce, si bude moct odnést obraz domů.
Přednášku o životě v exilu
Tashi Norboo vám v sobotu 20. 1.
- od 14:30 v kongresovém centru sál A cestovatelského festivalu Go Kamera
- od 13.00 v pavilonu Pavilon P veletrhu Go-Regiontour
přiblíží svůj strhující příběh života v exilu. Krátce o jeho životě zde
Tibetský exulant Tashi Norbu se narodil v Bhutánu a prožil zde krásné dětství.
Když bylo Tashimu devět let, musela jeho rodina spolu s dalším tisícem tibetských rodin odejít do indické Dharamsaly (sídla indické exilové vlády). Čtyři roky bydleli ve stanech nebo v provizorních přístřešcích bez jakékoliv zdravotní péče nebo pomoci. Jednoho dne se rodiče vypravili hledat jídlo a přístřešek, zatímco Tashi musel hlídat své mladší bratry. Tříletý bratr už týden zápolil s nemocí, a nakonec zemřel Tashimu přímo v náručí. Jeho další bratr zemřel za rok na to.
Tashiho otec musel takto emigrovat podruhé v životě. Již jednou utekl z Tibetu do Bhútánu poté, co Číňané poprvé vtrhli do jejich vesnice. Věděl, že musí celou svou rodinu nechat v Tibetu na pospas Číňanům a vybrat si jednoho člena, kterého vezme s sebou. Rozhodl se vzít s sebou matku. Tashiho otec tedy v 15 letech přenesl matku na zádech přes celé Himaláje až do Bhútánu.
Dvojí emigrace Tashiho otce natolik vysílila, že po příchodu do Dharamsaly již nebyl schopen vstát z lůžka a do dvou let zemřel. Tashi se tedy od svých šestnácti let musel starat o celou osmičlennou rodinu. Začal studovat kresbu tradičních tibetských maleb Thangegka a obrazy prodával lidem ze Západu. Tashimu se ulevilo, teprve až mu s kresbami začali pomáhat jeho dva bratři. Po dokončení studia dostal Tashi možnost pokračovat ve studiu v Belgii, čímž si otevřel dveře k tomu, aby se stal jedním z představitelů moderního tibetského umění.
V roce 2000 odjel studovat do Belgie umění na Saint Lucas Art Academy v Gentu. Během čtyřletého studia pracoval na částečný úvazek v Městském muzeu moderního umění (SMAK) v Gentu. Díky tomu získal vztah k modernímu umění.
Od roku 2007 žije a pracuje v Nizozemsku jako umělec. Od roku 2010 má vlastní umělecké studium „9 Pilars“ v Wormeru (vesnice blízko Amsterodamu). V roce 2008 Tashi spoluzaložil Tibet House Holland, jenž má za cílprezentovat tibetské umění a kulturu. Díky tomu mohl vytvořit několik monumentálních uměleckých děl prezentující tibetskou kulturu. V roce 2009 ve spolupráci s mezinárodním Tibetan Art Movement Foundation organizoval výstavu Tibet Art Now v Amsterodamu.
V současné době provozuje vlastní galerii moderního tibetského umění v Nizozemsku. Vytvořil sochu Buddhy v chicagském Grand parku – místě, kde jsou vystavena mj. Picassova díla.