Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

doprava_km07

Copak se děje, nebo dělo:

24. 04. 2006 – informace o podávání víza (Aldarion)
Skvělé je, že jsem si ověřil, že žádost člověk nemusí podávat osobně. Takže navrhuji takové řešení, že ti, kdo nemají možnost jít dopoledne do Prahy podat žádost o vízum, tak by nám potřebné apropriety nějak dopravili do Prahy...Třeba osobně, poštou, nebo přes někoho, kdo pojede do Prahy. Bňáci se třeba můžou domluvit a do Prahy pojede jen jeden a přiveze i dokumenty ostatních...To si vyřiďte mezi sebou. Tady by jste ty věci předali Tornekovi a ten by pak tam odnesl vaše žádosti o víza, jelikož pokud vím má možnost jít tam dopoledne, což vyžadují. Vízum by vám pak měli vydat do konce 5 prac. dnů. To by si proto zas někdo přijel nebo bychom vám to přivezli na sraz v červnu. (Torneku, s tebou se ještě poradím o tom, jak to budeme s tím vyřizováním dělat přesně.) Samozřejmě Ti, kdož si mohou zařídit volno ve všední den dopoledne si žádost o vízum podají samy.
Tak a ještě jednou, co je třeba na vízum do Indie? Originál pasu (platný minimálně šest měsíců po vstupu do Indie, zkontrolujte si to!), 2krát fotku 5x5cm velkou, 1600Kč v hotovosti (pro slovenské občany žádající v Praze je to 2100Kč), dva vyplněné formuláře, které si můžete vytisknout ze stránek www.india.cz, ale bylo by fajn, kdyby Tinwi dal na stránky přímí odkaz, aby to nemusel každý hledat (slovenští občané si musí vyplnit ještě jeden malý formulář, nevím zda je na stránkách ambasády, kdyžtak napášu, co tam chtějí a může se to přiravit vedle a doplnit na místě) a ještě vytištěnou rezervaci letu (použili jsme ty kódy z mailu ze 7.3., kde je oproti stránkám i ten kód rezervace, to si vytiskněte, taky každý sám, kdyžtak se mne, nebo Tinwiho zeptejte, který kód poslat).
Co se týče těch formulářů, je jednoduché je doplnit, pokud víte své osobní údaje. Takže krom těch obyčejných věcí, kde by mohl nastat problém:
1) u občanství při narození a státu narození se nebojte a napište Československo
2)vízum chceme turistické, platící 6měsíců a více vstupové pro jistotu (na stránkách bereou turistické automatick více vstupové a není rozdíl v ceně, tak proč ne), klidně můžete napsat i jednorázové, jak chcete
3)příjezd do indie si opášete z kódu letu (pozor, cestou tam někteří dorážíme až den po odletu); jako místa, která chceme navštívit jsme psali Delhi, Rajasthan, Agra. Můžete si vybrat i jiná, ale bylo nám od Lungty hlavně doporučeno tam nepsat Leh ani Ladak
4) Referenční osoby v Indii jsme nevyplňovali, uvidíme jestli jim to bude vadit, ale po poradě s konzulárním oddělením Maďarské rep. ( s mojí mamkou) jsme usoudili, že to je spíš pro ta studentská, obchodní a podobná víza. Do ref. osob v čechách byste neměli možná psát člena rodiny.
5) jak tam jsou ty dva odstavce (já,....; I,....) tak tam doplňte do obou své jméno.
Toť vše. Hurá k podávání žádostí. Pokud ale chcete vědět nejdřív jak jsem dopadl já s Janou, než to tam podáte, tak si počkejte do pátku. To si půjdu vyzvednout vízum a pokud by tam byly nějaké problémy, tak vám dám vědět. Proto bych já osobně doporučil s podáním žádosti počkat na příští týden, kdy budeme vědět, jak jsme dopadli, ale nemyslím, že by měli být problémy. Jinak podle stránek indické ambasády by měli mít příští pondělí (1.května) otevřeno, tak toho zkuste využít.

19. 04. 2006 – zde je k dispozici formulář pro žádost o vízum, brzy přibudou i instrukce jak ho vyplnit (Aldarion + Robby)

21. 03. 2006 – informace o možnosti registrace u velvyslanectví před cestou (Aldarion)
Jde o to, že na stránkách ČR velvyslanectví v Indie je možnost dobrovolné registrace občanů ČR cestujících do Indie. Je to dobré, jelikož v případě nějakého neštěstí by věděli kolik občanů ČR hledat a kde přibližně a taky budou moct informovat naše milované příbuzné tady v Čechách(i na Moravě :) .
Samotné vyslanectví se vyjádřilo takto: Dobrovolna registrace ceskych obcanu behem jejich pobytu v Indii slouzi k tomu, ze jsou zakladni informace o jejich osobe a predpokladanem pohybu v zemi evidovany pro pripad nenadalych situaci jeko jsou nehody,prirodni pohromy atp. Po uplynuti uvedene doby pobytu v zemi jsou informace skartovany s tim, ze se predpoklada, ze je obcan zpet v CR.
Tak, kdo by tímto způsobem chtěl trochu ubrat strachu příbuzných a ulehčit případnou práci našim úřadům, neváhejte a zaregistrujte se pak na této adrese.

11. 03. 2006 – informace o vízech (Aldarion)
vízum stojí 1600 Kč pro občany ČR (máme někoho, kdo není? to by bylo myslím pak za 2000Kč); Jsou potřeba dvě fotky 5x5cm (myslím, že se takové používají i na vízech do USA) nestačí podle formuláře pasové fotky; Člověk, který tam byl mi říkal, že je také potřeba kopie letenky. A samozřejmě pas. (jak už jsem psal platný ještě 6 měsíců po vstupu na Indické území.) Taky tam ve formulářích chtějí napsat, kam míříme, přičemž člověk, který přednášel na jedné z doprovodných akcí k mandale říkal, že tam bychom pro jistotu neměli psát Ladak, on tam prý radši píše nějaké profláklé indické památky (kdyby se něco seběhlo v Kašmíru, tak mívají ve zvyku nedávat víza lidem, co chtějí do Ladaku, jinak s tím prý ale nejsou problémy). Zvláštní povolení, na které upozorňovaly stránky MZV, že je potřeba k Lehu, podle toho stejného cestovatele není potřeba zařizovat dopředu...není prý potřeba k cestě jen do Lehu, potřeba to je např. do Diskitu, ale to jde stejně možné si zařídit v Lehu bez problému a platí cca 10dní.

03. 03. 2006 – infomace o cestování do Indie ze stránek Velvyslanectví ČR v Dillí (jen výtah, s sebou vzít celé!) (Aldarion a Tinwi)

  • pro vycestování do Indie je potřeba platný pas s platným vízem, tento pas musí platit ještě alespoň 6 měsíců po vstupu na indické území
  • vízum lze získat na velvyslanectví Indie, Valdštejnská 6, Praha 1, tel. 257320255, 257320260, 257320266, 257320258, fax: 26474297, 2539495, www.india.cz, vyřizování žádosti trvá cca 7 dní
  • Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První část se odebírá u pasové kontroly, druhá část se odevzdá celníkům.
  • V případě, že bylo vízum uděleno na dobu pobytu do 180 dní má povinnost přihlásit cizince k pobytu provozovatel ubytovacího zařízení. Za tím účelem musí cizinec v případě ubytování vyplnit příslušné údaje požadované rubrikami knihy ubytovaných hostů.
  • Cestující musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích.
  • Dovoz indických rupií do Indie je ze zákona zakázán, zpravidla však není nijak postihován.
  • Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (např. při zpětné směně).
  • Letenky, jízdenky na vlak a některé další služby mohou cizinci zakoupit pouze v USD, nebo musí předložit doklad z banky o směně valut na rupie. Výměna z místní měny na cizí měnu v hotovosti není ze zákona povolena, banky a směnárny zpravidla vystavují šeky. Pouze některé z nich (na hraničních přechodech) mají oprávnění k tomu vydat zpět cizí měnu v hotovosti.
  • Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky zahrnující: používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook či kufříkový psací stroj, 2 páry brýlí, dalekohled apod. pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny , dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR (tj. cca 700 Kč); v této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů. V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu.
  • Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.
  • Při odletu z Indie je třeba uhradit tzv. Foreigner Departure Tax ve výši cca 700 INR. Tato daň není v některých případech zahrnuta v ceně letenky.

Rady ohlednì cesty Leh - Manali - Delhi (Mišo)
zisil som celkom zaujimavu vec - dzip z Lehu do Manali je najlepsie
dohodnut priamo s vodicom dzipu a nie cez agenturu a treba hladat dzip,
ktory je na spiatocnej ceste, t.j. s poznavacou znackou Manali, co je
HP01K... a nie s Lezskou znackou JK10... Vraj takyto dzip moze stat 5000
az 6000 rupii, co je polovicna cena. Takto by sa mozno mohli odviezt
vsetci pozostali, t.j. v kazdom dzipe 5 ludi...

Autobus deluxe od Himachal Pradaesh Tourism vyzera celkom dobre - ako
normalny europsky medzimestsky autobus, batozina ide do priestoru na
spodku autobusu a nemokne ked prsi. Do Delhi ide 14 hodin, odchadza z New
Manali o 16:30 a konci na Connaught place pred siedmou... Stoji 815
rupii... Este som videl niekde, ze idu aj ine Deluxe autobusy o 15:30 (asi
ina cestovna agentura), podrobnosti som nezistoval. Ten nas autobus je
vraj ale hodne drahy...

- - -

cesta z Lehu do Manali bola celkom OK. Dokonca si zacinam mysliet, ze
dzip je asi lepsi ako autobus, ale na 100% by som to mohol tvrdit len
keby som sa tam vratil a este raz siel do Manali busom... ;-)

Vodic sa dost ponahlal a mali sme len asi 4-5 prestavok (Pang, Sarchu,
kusok za Sarchu, Darcha a myslim ze asi Keylong). Vacsina z nich bola na
checkpointoch, kde sme ukazovali pasy. Boli tam vzdy aj nejake cajovne,
kde sa da dat caj, cola a aj uvaria bud nejaku sackovu polievku alebo aj
dal s ryzou, ci dokonca baraninu s ryzou (ta vyzerala nadherne, ale
nemali sme odvahu - to bolo v Darchu). Zachody cestou nie su, takze
dievcence vyuziju siroke a dlhe sukne... Jedna zo zastavok bola dlhsia -
v Sarchu, tam sme si aj trochu zdriemli (boli sme tam asi 40 minut).

Cela cesta trvala asi 17 hodin, do Manali sme dorazili okolo siedmej
vecer. Cela cesta bola vcelku OK, ja som bol uz posledne 3 hodiny hodne
unaveny, tak som si uz cestu moc neuzival. Kynedril som nebral, bolo to
v pohode. Chvilami sme mali spacie krizi, ale cola pomohla... ;-)

- - -

este som zabudol ci nestihol pochvalit autobus z Manali do Leh (od
Himachal Pradaesh Tourism za 815 rupii). Bol to Volvo semi-sleeper, kde
bolo spusta miesta na kolena a nohy a celkom dobre sa v nom semispalo...
Akurat cesta z Manali vedie este hodne dlho horami a zakrutami (asi s
nadhernymi vyhladmi, zakrytymi nocnou tmou), takze sa naozaj zide
Kynedril (my sme si ho veru aspon dali).