Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Iva Bittová přivítala Dalajlámu v naší škole písní Ej Lásko Lásko

Dalajláma přijel po druhé do naší školy. S velkým potěšením jsme mu ukázali, co se nám mezitím podařilo dokázat a získali jsme příslib jeho další podpory. Iva Bittová jej přivítala písní Ej Lásko Lásko.

Iva zazpívala Dalajlámovi moravskou lidovou písničku Ej Lásko Lásko. „Těšilo mě, jak Dalajláma naslouchal mému zpěvu a hře a cítila jsem s ním vzájemné propojení“, komentuje Iva zážitek z vystoupení. „Velmi si vážím vašeho zesnulého prezidenta Václava Havla. Hned po skončení okupace mě pozval na návštěvu a začali jsme být přátelé“, vzpomíná na vzájemné propojení Dalajláma. „Václav Havel chodil na moje koncerty již v dobách, kdy ještě nebyl prezident … k padesátinám jsem od něj dostala 50 růží“, dodává Iva.

„Naposledy jsem brečela na svatbě mojí dcery“, komentuje osobní setkání s Dalajlámou dobrovolnice Olga, která zrovna ve škole pomáhá. „Líbilo se mi, že Dalajláma na přednášce říkal, že buddhismus není nejlepší náboženství. Že si dokáže představit, že buddhismus někomu nesedí a že respektuje, pokud někomu pomáhá více jiné náboženství“, popisuje dobrovolník Matěj. „Dalajláma mě chytil za ruku“, říká Hanka, „tu už si asi nikdy neumyji“, dodává s úsměvem.

Dalajláma navštívil naši školu již podruhé. Poprvé tomu bylo v roce 2010, kdy z místa odjížděl tak nadšený, že se školu rozhodl spolufinancovat. Doposud přispěl na rozvoj školy částku 3,5 milionu Kč. Dalajlámova návštěva byla naplánovaná také v roce 2014, ale kvůli špatnému počasí byla na poslední chvíli odvolána. Od Dalajlámovi poslední návštěvy se naše škola stala nejlepší v celém údolí. Počet dětí se zvedl z 80 na 250, škola získala 13 milionů Kč na svůj rozvoj a studenti dosáhli opakovaně nejlepších studijních výsledků z celého okresu. „Všichni byli rádi, že mohli Dalajlámovi ukázat jaké výsledky se podařily v mezidobí dokázat“, sděluje ředitel Brontosaurů v Himálajích Jiří Sázel. „Dalajláma si návštěvu pochválil a přislíbil nám, že finančně podpoří stavbu nových školních laboratoří částkou 1,5 milionu Kč“, dodává Sázel.

„Když přijel Dalajláma poprvé, museli jsme absolvovat velmi tvrdé bezpečnostní opatření“ komentuje ředitel školy Norboo. „Policie, vláda, armáda, Dalajlámova ochranka na náš byla velmi tvrdá. Při jeho druhé návštěvě už byla situace mírnější a jeho dnešní návštěva již byla ve velmi pohodovém prostředí. Navíc všichni zástupci úřadů, politici, policie byla velmi nápomocí a podle mého pohledu nám pomáhali, aby byli všechno dokonalé. Jsem pevně přesvědčen, že to takto zůstane i v budoucnu a že návštěva Dalajlámy rapidně zvýší respekt naší školy i potenciální podporu všech lokálních institucí“, dodává ředitel Norboo.

Další program, který čeká Ivu Bittovou je cesta do nomádské oblasti. Zde se seznámí s tibetským umělcem Ančukem, kterého v listopadu pozve do ČR na dva koncerty. Lístky na akci je možná koupit na webu www.ivatibettova.cz

Fotografie: