Benefiční cesty na rok 2024 najdete již na webu www.himalajskypatron.cz

Back to top

Podporujeme dvě nové školy

15 let jsme podporovali školu ve vesnici Mulbekh (Ladakh, Indie). Pomoc dělala radost u nás i v Himálaji a my jsme ji chtěli šířit dále. Vybrali jsme další dvě školy – jednu v údolí Spiti v Indii a druhou v údolí Mustang v Nepálu. Jako první možnost podpory zde můžete odjet pomáhat jako dobrovolník. Pokud se testovací spolupráce s novými školami podaří, nabídneme jim stejně komplexní podporu jako škole v Mulbekhu. Těšíme se až ostatní školy budou mít solárně vytápěné budovy, pestrou výuku a vzdělání dostupné pro všechny.

Jet pomáhat do nové školy

 

Naše neziskovka při této příležitosti mění jméno z Brontosauři v Himálajích na Himálajský patron. Veškeré možnosti podpory všech škol přesuneme v budoucnu na nový web

https://www.himalajskypatron.cz/

 

MUNSELING SCHOOL, Kaza, Spiti, Indie

Zakladatel školy je mnich Tashi. Ten chtěl po dokončení studia buddhismu udělat něco pro jeho rodné údolí. Malá skromná škola, kterou v roce 1996 otevřel, se od té doby stala nejvýznamnější školou v údolí Spiti. S tisíci studenty je jednou z největších ve Státě Himálčal pradéš. Spiti je málo známé údolí s tibetskou kulturou. Je to drsný kraj s malebnými vesnicemi, z nichž některé jsou nejvýše položené vesnice světa. Skrývají se zde skvosty jako tisíc let starý klášter Tabo nebo klášter Ki monumentálně vyčnívajíc nad údolí.

Více o škole

 

GHAMI SOLAR SCHOOL, Mustang Nepál

Nejhezčí škola v údolí Mustang se skrývá ve vesnici Ghami. Částečně solárně vytápěná, z přírodních materiálů a tradičním vzhledem. Největším místním srdcem je Kunzom, která posledních 20 let usiluje o zachování kultury údolí Mustangu. Ghami je malebná a nádherná vesnice s bývalým letním sídlem královské rodiny. Tibetskou kulturu, jak jste ji nikdy nemohli vidět třeba v Ladakhu, v Ghami určitě uvidíte.

Více o škole

 

CO ZNAMENÁ TESTOVACÍ SPOLUPRÁCE S NOVÝMI ŠKOLAMI

Dvě nové školy jsme navštívili a s jejich vedením jsme poslední dva roky v kontaktu. Na prázdninovém dobrovolnictví bychom si chtěli vyzkoušet, zda je vedení školy schopno řídit jednoduchý projekt, popřípadě zda o to bude mít česká veřejnost zájem. Pokud vše vyjde, pomůžeme tamním školám stavět nové budovy, inspirovat jejich pedagogy, nabídneme jim další benefiční cesty nebo začneme shánět Himálajské patrony, kteří začnou školy dlouhodobě podporovat.

Současní Himálajští patroni zůstanou podporovatelé školy v Mulbekhu. Nové školy si začnou sbírat patrony postupně sami. Zatím se není potřeba hlásit jako patron do nových škol. Až spustíme tuto fázi, dáme vám vědět.

 

MĚNÍME NÁZEV NEZISKOVKY

Od tohoto roku měníme naše jméno na Himálajský patron. Od názvu Brontosauři v Himálajích budeme postupně upouštět.

Cílem našich aktivit je získat Himálajské patrony – pravidelné dárce. Bez ohledu na to, že jsme rádi za všechny možné způsoby podpory našich příznivců, Himálajští patroni jsou pro nás největší hybnou silou, abychom pomohli se vzděláváním v Himálajích. Přejmenovat neziskovku podle našich nejdůležitějších nám přijde správné.

Název Brontosauři v Himálajích dává smysl u nás, ale vysvětlit příběh lidem v Himálajích je sice zajímavé, ale myslíme že bude lepší, pokud i naše anglická varianta názvu bude dávat v Himálaji jasnější smysl.

Web www.himalajskypatron.cz se stane v budoucnu hlavním webem organizace. Obsah z webu www.brontosaurivhimalajich.cz tam budeme postupně přesouvat.

 

Změnu vnímáme jako velkou zodpovědnost. Moc si přejeme, aby naše kroky směřovali k pozitivním zítřkům. Držme si prosím palce.