Příprava dobrovolníka probíhá buď v rámci přípravných setkání nebo individuálními konzultacemi (v případě akademických dobrovolníků a odborných asistentů).
Jsou organizována dvě přípravná setkání (první v únoru, druhé v dubnu). Přípravná setkání jsou primárně určena prázdninovým dobrovolníkům a jsou pro ně povinná. Akademičtí a odborní dobrovolníci se jich mohou zúčastnit (vhodná bude účast na prvním přípravném setkání).
Předmětem prvního setkání je představit dobrovolníkům „do čeho jdou“. Nejprve je jim představena organizace Brontosauři v Himálajích, potom jakými způsoby se mohou jako dobrovolníci zapojit a potom naznačeno jak dobrovolnictví v Himálajích s Brontosaury probíhá. Na setkání se dobrovolníci mohou mezi sebou seznámit, a začít vytvářet partu, která v létě vyrazí do Himálají. Na prvním setkání probíhají osobní pohovory nezbytné pro přijetí dobrovolníka. Proto je první přípravné setkání také příležitostí pro oboustranné poznání (dobrovolník a organizace) a přesvědčení jestli spolu chceme spolupracovat.
Předmětem druhého setkání je stanovit program působení prázdninových dobrovolníků. Jeho výsledkem je tabulka popisující, co budou dobrovolníci v Mulbekhu dělat, většinou je snaha naplánovat i další aktivity jako piknik, představení atd.
Na podzim organizujeme závěrečné setkání, na kterém společně vzpomínáme na zážitky z léta :-).
Individuální příprava akademických dobrovolníků a odborných asistentů spočívá v konzultacích mezi dobrovolníkem a koordinátorem (nemusí to být koordinátor dobrovolníků) jejich pointa je vytvoření programu působení dobrovolníka a jeho příprava na jeho působení. Konzultace mohou být vedeny v rámci přípravných setkání nebo mimo ně.